Znasz te symbole chrześcijańskie?

Statek

Statek w starożytnych kulturach jest zarówno pojazdem transportującym ciała niebieskie na niebie, jak i tym, który prowadzi zmarłych do zaświatów. Dla chrześcijan statek często reprezentuje Kościół prowadzący wiernych do życia wiecznego.

Orzech

Orzech w mitologii greckiej ze swoim drzewem wiąże się z darem proroctwa.

Oko

Oko w swoim pozytywnym znaczeniu reprezentuje światło, wiedzę, ekspresję i duchową siłę. W ikonografii chrześcijańskiej oko otoczone promieniami słonecznymi lub umieszczone w trójkącie symbolizuje wszechobecność Trójcy. Oko może mieć również negatywne znaczenie. W starożytności złe stworzenia, takie jak grecka Gorgona czy Meduza, obdarzone były przerażającymi spojrzeniami. Wpływ tak zwanego „złego oka” to popularne złe oko, o którym mówi się wiele nawet dzisiaj.

Drzewo oliwne

Drzewo oliwne w starożytnej Grecji było drzewem poświęconym Atenie, a wieńce oliwne poświęcone były zwycięzcom igrzysk olimpijskich, jak widać poniżej. W tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej stał się symbolem pokoju. Gołąb po powszechnym potopie przynosi Noemu gałązkę oliwną, oznaczającą pojednanie między Bogiem a ludzkością.

Palma

Palma rozumiana jako gałąź drzewa o tej samej nazwie zawsze była uważana za symbol zwycięstwa, nieśmiertelności. W symbolice chrześcijańskiej oznacza zmartwychwstanie Chrystusa i nieśmiertelność. Palma to także symbol męczeństwa.

Pastor

Pastor ma wiele głębokich znaczeń religijnych. W symbolice chrześcijańskiej obraz Dobrego Pasterza, czyli Chrystusa niosącego owcę na ramionach, ma znaczenie Boga, który strzeże całej swojej trzody dusz.

Paw

Paw to grecki symbol słońca ze względu na ogon w kształcie koła. Dla nas to przede wszystkim symbol próżności. Ale chrześcijańska symbolika, nawiązująca do starożytnego greckiego wizerunku słonecznego, czyni go symbolem nieśmiertelności. Często pawie są przedstawiane parami podczas picia z kielicha Eucharystii, co oznacza jednocześnie duszę człowieka i jego podwójną naturę śmiertelności i nieśmiertelności.