Śladami renesansu przez Tarnów

Dla miłośników architektury renesansowej wycieczka do Tarnowa będzie wspaniałym wydarzeniem. Jakie atrakcje czekają tu na miłośników sztuki? Jakimi budowlami renesansowymi może nas oczarować Tarnów?

Na terenie Tarnowa czeka na nas wiele ciekawych przykładów dawnego budownictwa. Z pewnością warto przyjrzeć się kamienicom, które znajdują się przy rynku. Większość z nich to ciekawe przykłady sztuki renesansowej. Wzniesione w XVI-XVIII wieku, przyciągają uwagę pięknymi podcieniami, kolorowymi elewacjami oraz dekoracjami, które czynią zeń wyjątkowe zabytki architektury. W jednej z najciekawszych kamienic przy tarnowskim rynku dziś mieści się Muzeum Okręgowe – placówka, której z pewnością warto przyjrzeć się dokładniej. Wspaniałym zabytkiem architektury jest też Dom Mikołajowski – jedna z najstarszych kamienic Tarnowa, wzniesiona w pierwszej połowie XVI stulecia. Dziś mieści się tu Muzeum Archidiecezjalne, będące jedną z najstarszych i największych placówek muzealnych tego typu w kraju.
Wielką ozdobą rynku jest ratusz. Jego historia sięga wprawdzie czasów średniowiecza, jednak dzięki późniejsze przebudowie, stał się on jedną z cenniejszych perełek architektury renesansowej na terenie Małopolski. I w jego wnętrzu czekają muzealne zbiory, dzięki którym można zdobyć wiele cennych informacji na temat historii Tarnowa. Jego ceglana attyka to jeden z symboli Tarnowa oraz dzieło, któremu miłośnicy architektury nie mogą się oprzeć.
Kolejnym zabytkiem, którego podczas wycieczki po Tarnowie nie można pominąć, jest bazylika. Wzniesiona w XIV wieku jako świątynia gotycka, dziś przyciąga neogotyckim charakterem. W jej wnętrzu czekają jednak atrakcje, mogące zachwycić każdego miłośnika sztuki renesansowej. To wspaniałe nagrobki Tarnowskich, które uznawane są za najciekawsze przykłady sztuki nagrobnej w Polsce.

Wycieczka po tak pięknym mieście, jakim jest Tarnów, każdemu dostarczy niezapomnianych wrażeń. A że najważniejsze atrakcje tego miasta wiążą się z architekturą renesansową, to właśnie im turyści poświęcają najwięcej uwagi podczas pobytu w tym mieście.

Jeden komentarz w temacie “Śladami renesansu przez Tarnów

Dodaj komentarz