Co ma wspólnego lew z jednorożcem?

Ogród

Ogród jest symbolem raju niebiańskiego, zwanego też Edenem. Otoczona murami i pielęgnowana jest atrybutem Matki Boskiej.

Lilia

Lilia to kwiat, który symbolizuje czystość, niewinność i dziewictwo. Jest atrybutem wielu Świętych i Archanioła Gabriela. Lilia jest także symbolem pięknego artystycznego miasta Florencji.

Gryf

Gryf to fantastyczne zwierzę z dziobem, orlimi skrzydłami i lwim ciałem. Widzimy to na powyższym rysunku. W średniowiecznych emblematach ma podwójną naturę lwa i orła z silną symboliką słoneczną. Jest symbolem Chrystusa, ponieważ uczestniczy w panowaniu ziemi i nieba oraz przywołuje podwójną naturę, ludzką i boską Zbawiciela. Ostatnio jednak stał się również negatywnym symbolem niebezpieczeństwa i okrucieństwa. W liturgii jest nawet synonimem szatana diabła.

Labirynt

Labirynt, który w samej nazwie oznacza „pałac siekiery” lub (dwustronny) łączy go ze słynnym mitem o Minosie, królu Krety, który otacza potwora Minotaura. Labirynt ma nieskończone znaczenia, ale najczęściej jest to trudna ścieżka, która zaprowadzi duszę do celu. Dlatego często ma wartość inicjacyjną.

Lew

Lew jak i symbol ewangelisty Marka, dla którego trzyma w łapach księgę w koronie, jest także godłem Republiki Weneckiej. Lew oznacza odwagę, wielką siłę i królewskość. W negatywnym znaczeniu jest to symbol nieznanej i okrutnej siły. Na starożytnych mapach Afryki na niezbadanych jeszcze terenach średniowieczni geografowie pisali Hic sunt leones, czyli oto lwy.

Jednorożec

Jednorożec lub to fantastyczne zwierzę, zwierzę stworzone przez fantazje, mitologiczne podobne do białego jelenia, ale z tylko jednym bardzo długim rogiem pośrodku czoła. Jednorożec jest symbolem królewskości, oznacza również przepych i czystość oraz wielką duchowość.