Zabytkowe zamki

Nie ma drugiej takiej krainy jak Śląsk! Zamki, pałace i dwory spotkasz tu na każdym kroku. Niektóre pięknie odrestaurowane, inne straszą obdrapanymi ruinami. Każdy ma ciekawą historię, kryje tajemnicę… A najpiękniej prezentują się teraz, w jesiennej szacie.

Położenie Dolnego i Górnego Śląska sprawiło, że na przestrzeni setek lat były to tereny o znaczeniu strategicznym. Począwszy od średniowiecza dynastia śląskich Piastów aż do XVII w. wraz z bogatymi rodami arystokratów budowała warownie i pałace, które do czasów II wojny światowej przechodziły z rąk do rąk i zmieniły swoje oblicze. Dziś Śląsk nosi miano krainy zamków i pałaców. A po dodaniu położonych na terenie województwa śląskiego zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej, okazuje się, że w przeliczeniu na jednostkę powierzchni mamy najwięcej tego typu budowli w skali całej Europy! Wiele zmieniło się w luksusowe hotele pałacowe, których Śląsk ma dziś więcej niż Bawaria. Stare mury kryją dawne historie rodzinne, niezwykłe legendy… Wszystkich obiektów odwiedzić nie sposób.

Zamek Książ

Największy zamek Dolnego Śląska, trzeci co do wielkości w Polsce. Słynny dolnośląski Książ góruje nad Wałbrzychem, a jego mury spowija romantyczny bluszcz. Książ to wielki kompleks, w skład którego, oprócz warowni wchodzą m.in. pałacowe oficyny zaadaptowane obecnie na hotel, Palmiarnia, stajnia z ujeżdżalnią. Książ, który ucierpiał w czasie wojny, długo niszczał, dewastowany i rozkradany. Dziś, odrestaurowany, jest skarbem Szlaku Zamków Piastowskich. Część zamku, okalające go tarasy, Palmiarnia i podziemia – wszystko to dostępne jest dla turystów nie tylko za dnia, ale i podczas nocnego weekendowego zwiedzania. Hotel Książ dysponuje 80 miejscami noclegowymi.

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XIII wieku. Książ długo pozostawał w rękach Piastów, potem często zmieniał właścicieli. Zajęty przez niemieckich nazistów, zrujnowany przez Rosjan. Najsłynniejszą mieszkanką była w XIX w. księżna Daisy.

Zamek w Bobolicach

Położony na malowniczym, skalistym wzgórzu zamek w Bobolicach to jedna z bardziej znanych warowni leżących na Szlaku Orlich Gniazd, w środkowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Zbudowany z inicjatywy Kazimierza Wielkiego ok 1350 r. Przez lata był ruiną, od 2011 r. można go zwiedzać, podziwiać okolicę, usianą warowniami.

W XIX wieku w zamkowych piwnicach znaleziono skarb. Legendy opowiadają o podziemnym tunelu, łączącym go z pobliską twierdzą w Mirowie, a także o dwóch władających nimi braciach, Mirze i Bobolu, których miłość do jednej kobiety zakończyła się bratobójstwem. Obiekt całoroczny, bilety: wejście na błonia 7 zł. Zwiedzanie twierdzy: 15 zł. Na błoniach zamku wybudowano stylizowany hotel, centrum konferencyjne i rekreacyjne oraz restaurację. Cena pokoju dla 2 osób: ok. 300 zł.

Zamek w Ogrodzieńcu

To największa warownia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Stoi dumnie na Górze Janowskiego w środkowej części Wyżyny, a jego ruinom towarzyszą wiernie fantazyjne formy skalne, dawniej wykorzystywane do budowy zamkowych murów. Historia zamku Ogrodzieniec w Podzamczu sięga XIV w. i panowania Władysława Łokietka. Lata 1530-45 to okres świetności budowli: ambitni właściciele urządzili z wielkim przepychem jedną z najwspanialszych rezydencji w ówczesnej Rzeczypospolitej. Wkrótce jednak dynastia wygasła, a szwedzki potop rozniecił w Ogrodzieńcu ogromny pożar, po którym zniszczeń nie udało się nigdy odbudować.

Dziś zamek, a raczej to, co z niego zostało, udostępniony jest dla zwiedzających przez cały rok. Można zarezerwować w pobliskim Gościńcu pod Lilijką nocleg, którego właścicielem jest spółka Zamek w Ogrodzieńcu. Na zamku w sezonie wiosenno-letnim i wczesną jesienią moc atrakcji. Pokazowe walki rycerskie, a 20-22 września Juromania, czyli święto Szlaku Orlich Gniazd.

Zamek w Mosznej

Legenda głosi, że Moszna w średniowieczu należała do Zakonu Templariuszy. W roku 1679 właścicielami zamku została rodzina von Skall. W 1723 r. po śmieci właścicielki Moszna przeszła w ręce jej kuzyna, z tego okresu pochodzi pałac – środkowa część zamku. Od 1972 r. losy Mosznej plotły się rozmaicie, funkcjonował m.in. szpital leczenia nerwic.

Zamek ma 365 pomieszczeń i 99 wież! Swoją siedzibę ma tu teatr muzyczny Castello, można pobawić się w Komnacie Tajemnic. Na terenie parku pałacowego są także restauracja, kawiarnia oraz SPA. Obiekt dostępny jest dla zwiedzających przez okrągły rok. Przewodnik wprowadzi nas na wieże. Możliwa jest rezerwacja ekstremalnego 90 min zwiedzania wieczorem. Dostępne są noclegi w kilku zamkowych apartamentach. Na zamku zawsze moc atrakcji. Filmowe pokazy plenerowe, warsztaty z serii Szkoła Magii i Czarodziejstwa, Halloween, a wiosną muzyczne święto kwitnących Azalii.

Zajrzyj na https://lodzinfo.pl, aby przeczytać o ciekawych zabytkach i pomnikach kultury.

Zamek w Pszczynie

Jeden z najstarszych obiektów zamkowych, jego historia sięga być może nawet XI wieku i ma związek z dynastią Piastów. W obecnym stanie to okazała barokowa rezydencja z zachowanymi oryginalnymi wnętrzami i cudownie zielonym otoczeniem. To jeden z niewielu obiektów, które szczęśliwie przetrwały II wojnę, nie ulegając dewastacji ani przez wojska niemieckie, ani radzieckie. Już w 1946 r. utworzono tu muzeum, obecnie Muzeum Zamkowe w Pszczynie.

Dla zwiedzających udostępnione są oprócz zamkowych wnętrz stałe wystawy, Zbrojownia, Stajnie Książęce. Do wyboru różne opcje zwiedzania, można wykupić karnet rodzinny, a obiekt honoruje Kartę Dużej Rodziny. Zamek pełni rolę muzeum, nie ma tu części hotelowej. Zwiedzając zamek można też trafić na wystawy czasowe. Tematy rozmaite: malarstwo, dawne stroje, fotografia.