Suszone kwiaty jako dekoracja dla każdego domu

Ta technika pozwala przedłużyć żywotność pięknego bukietu, a jednocześnie dodaje kreatywnego akcentu do wystroju domu. Otaczanie się świeżymi kwiatami jest piękne, dodają koloru i radości. Niestety jednak nie są wieczne, przychodzi moment, kiedy zaczynają więdnąć.

Suszenie i prasowanie kwiatów pozwala uchwycić i utrwalić ich ulotne piękno. Zwłaszcza gdy są wynikiem ważnego wydarzenia lub wspomnienia, zasługują na to, by je zachować. To także możliwość stworzenia pomysłowych kompozycji nadające się do dekoracji każdego pomieszczenia w domu.

Od suszenia do prasowania

Każdy kwiat ma inne cechy fizyczne. Jest to główny czynnik, który mówi nam czy roślina ta ma predyspozycje do suszenia czy też nie. Większość kwiatów można suszyć bez większych problemów, ale są też gatunki – takie jak hortensje, róże, lawenda, mimoza i liście takie jak oliwka czy eukaliptus – które dają nam większą satysfakcję.

Kiedy najlepiej rozpocząć proces suszenia? Ciesz się świeżym bukietem przez kilka dni, pielęgnując go zgodnie z instrukcją, a następnie możesz przystąpić do suszenia. Sztuką na uzyskanie suszonych kwiatów o intensywnych i trwałych kolorach jest jak najszybsze rozpoczęcie procesu.

Gdy kwiaty wyschną wystarczy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia do ich prasowania. Wszystko czego potrzebujesz to 2 drewniane deski, 1 gruby karton, para nożyczek, maszyna do prasowania (opcjonalnie), jeden lub więcej kwadratów. Do wszystkiego trzeba dodać szczyptę cierpliwości, dużo wyobraźni i sporą dawkę kreatywności.

Gdzie i jak umieścić kwiaty

Zasadą numer jeden jest wybór, które i ile kwiatów użyć do kompozycji oraz gdzie je umieścić. Zalecamy wybór małych kwiatów i docięcie ich tak by zmieściły się na dostępnej przestrzeni.

Następnie kładziesz karton na jednej z dwóch drewnianych desek, nawet najcieńszy papier jest w porządku. Jest to konieczne, ponieważ kiedy kwiaty rozpoczynają proces suszenia, uwalniają sok. Dzięki kartonowi, który go wchłonie, żaden kwiat nie zostanie naruszony. Na kwiatach należy położyć kolejny kawałek papieru i drugą deskę. Jeśli nie posiadasz maszyny do prasowania wystarczą książki. Ułóż ich dość dużo by dobrze dociskały deseczki do siebie.

Być może cięte kwiaty nie przemawiają do Ciebie. Być może starasz się ograniczać marnowanie tego czym otacza Nas natura. Jeśli tak, to prawdopodobnie tekst o kwiatach doniczkowych https://www.platine.pl/kwiaty-kolekcjonerskie-ich-ceny-zwalaja-z-nog/ będzie właśnie dla Ciebie.