Podkarpacie i jego zabytki: Ulucz i wyjątkowa cerkiew

W tak atrakcyjnym regionie, jakim jest Podkarpacie, unikalnych atrakcji turystycznych nie brakuje. W gronie tych obiektów, których w czasie wycieczki doliną Sanu nie można pominąć, znajduje się wyjątkowa cerkiew w miejscowości Ulucz. Co warto o niej wiedzieć?

Cerkiew, którą może się pochwalić Ulucz, to jeden z najbardziej intrygujących zabytków budownictwa ludowego na ziemiach polskich. Jeszcze nie tak dawno zabytek ten uznawany był za najstarszą cerkiew drewnianą na ziemiach polskich. Badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazały jednak, że cerkiew nie powstała – jak początkowo zakładano – w początkach XVI wieku. Dziś wiadomo, że cerkiew p. w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu powstała w połowie XVII wieku. Nie zmienia to jednak jej atrakcyjności oraz popularności, jaką cieszy się ona w oczach turystów zaglądających na tereny Podkarpacia. Wzniesiona na wzgórzu Dębnik, dumnie wznosi się nad Sanem. Tu, z dala od głównych tras turystycznych oraz dróg, znajduje się unikalna perełka dawnej architektury. Cerkiew ta była niegdyś częścią bazyliańskiego monastyru, z czasem jednak zamieniona została na kościół katolicki. Piękna kopuła jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech, dzięki którym ta trójdzielna świątynia cieszy się tak wielkim uznaniem. Wspaniale prezentuje się również jej wnętrze. Jego bogaty wystrój sprawił, że cerkiew w Uluczu stała się częścią sanockiego skansenu i jedną z ważniejszych placówek muzealnych, jaką może się pochwalić Podkarpacie. Wycieczki chętnie przybywają tu, zwabione możliwością podziwiania historycznych ikon oraz malowideł ściennych z XVII wieku.

Ta cerkiew to wyjątkowa perełka drewnianej architektury. To jednocześnie jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych, jakim może się pochwalić Podkarpacie. W czasie wycieczki po okolicach Sanoka warto wybrać się w głąb doliny Sanu i zajrzeć do jej historycznego wnętrza. Zwiedzenie tego zabytku może każdemu dostarczyć wielu niezwykłych wrażeń, tym bardziej, że zabytkowa cerkiew wyróżnia się nie tylko piękną architekturą, ale i wspaniałym otoczeniem.

źródło: ePodkarpacie.com