Sztuka i symbole: znaczenie przedmiotów, które znajdujemy w sztuce cz.3.

Łabędź

Jest bardzo pięknym i delikatnym zwierzęciem do oglądania i ma wiele mitów i legend związanych z nim. Przeważają te, w których podkreśla się jej szczerość i cudowną łaskę, przez co uważana jest za żywy obraz czystego światła. A zatem dla chrześcijan jest to także symbol czystości i samego Chrystusa.

Cyprys

To święte drzewo w wielu kulturach. Dla Greków i Rzymian było związane z życiem pozagrobowym i uważane za święte dla Boga Plutona, pana podziemi. Nawet dzisiaj na Zachodzie ma to żałobne znaczenie. Znajdujemy go bowiem na naszych cmentarzach.

Sowa

Jest zwierzęciem poświęconym bogini Atenie (Minerwa dla Rzymian) i symbolem miasta Aten. Dla Greków sowa była symbolem zadumy i intelektu, który widzi w ciemności. Z biegiem czasu stał się też jednym z ptaków złych omenów, przynoszącym złe wieści, zwłaszcza w okresie romantyzmu.

Gołąb

Jest dla nas i w sztuce symbolem Ducha Świętego par excellence, ale przede wszystkim symbolem pokoju dla człowieka. Jest to gołąb niosący gałązkę oliwną Noemu, co oznacza koniec potopu i gwałtownego gniewu Boga. W starożytnej Grecji był poświęcony Bogini Afrodycie. W tradycji biblijnej jest również wysoko ceniony za swoje piękno i kształt.

Kolumna

W tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej ma znaczenie podobne do drzewa życia, które łączy niebo z ziemią. Stąd różne przedstawienia Chrystusa i św. Sebastiana, którzy przywiązani do kolumny stają w obliczu smutnego męczeństwa.

Królik i zając

To zwierzęta związane z symboliką księżycową, ponieważ poruszają się bardziej w nocy. Są także symbolem obfitości i dostatku. Dlatego w Starym Testamencie zając uważany jest za zwierzę nieczyste.

Koral

Od czasów starożytnych był używany jako amulet do odpędzania wrogich sił.

Róg obfitości

To wazon w kształcie gigantycznego skręconego rogu, z którego obfituje mnóstwo kwiatów i owoców. Od Greków jest uważany za symbol obfitości, szczęścia, ale także hojnej gościnności ludzi.

Kruk

Ze swoim ciemnym lub czarnym kolorem, przeraźliwym krzykiem i faktem, że żywi się zwłokami, stał się symbolem pecha dla naszej kultury. Jest również postrzegany jako symbol ostrożności i mądrości.