Kosmetyki mają swój początek w starożytnej Grecji

Kobiety i mężczyźni starożytnej Grecji bardzo dbali o swój wygląd i ciało. Zabiegi kosmetyczne i makijaż miały ogromne znaczenie w codziennym życiu starożytnej Grecji. Kobiety zadbały o swój wygląd wieloma rodzajami kosmetyków, często pochodzenia naturalnego.

Słowo kosmetyk pochodzi od greckiego słowa „Kosmetikos”, które oznacza świadomość harmonii, organizacji i spokoju.

Oliwa z oliwek

Na początku do wyrobu olejków zapachowych używano oliwy z oliwek. Następnie Grecy zaczęli go używać także do celów spożywczych, farmaceutycznych i kosmetycznych. Kobiety używały go jako środka do mycia skóry, lubrykantu i kremu nawilżającego po kąpieli. Greccy mężczyźni pocierali swoje ciała przed ćwiczeniami lub pójściem do bitwy.

Miód

Miód o wielu właściwościach był składnikiem kosmetyków w starożytnej Grecji już od 5000 lat p.n.e. Minojskie kobiety kąpały się w miodzie i mleku (kozim), aby ich skóra była miękka i pachnąca

Węgiel

Starożytne Greczynki uwielbiały podkreślać swoje oczy czernią. Używały węgla drzewnego i popiołu jako eyelinera, aby ukształtować brwi, które preferowali bardzo ciemne, ciężkie i połączone.

Inne produkty używane w starożytnej Grecji w kosmetyce

Zioła, kwiaty, warzywa i owoce, takie jak róże, zawilce, morwy, kwiaty lotosu, nagietki, lawenda, rumianek, naturalne barwniki, korzenie roślin, czerwone wino i mastyks były produktami wykorzystywanymi do preparatów kosmetycznych i zabiegów pielęgnacyjnych. Czerwone barwniki roślinne, takie jak burak, zastąpiły dzisiejszą szminkę.

Ciekawostka

Dla Greków piękne ciało uważano za bezpośredni dowód pięknego umysłu. Mieli nawet na to słowo – kaloskagathos – co oznaczało, że jest piękny dla oka i dlatego jest dobrym człowiekiem.

Czy w starożytnej Grecji uważano by cię za pięknego?

Do kanonów piękna starożytnej Grecji należały szerokie biodra, jasna karnacja i… rude włosy! Podziwiano rude włosy, ponieważ kojarzono je z honorem i odwagą, na przykład w Iliadzie Homer opisuje Menelaosa i Achillesa jako rudych. Nawet włosy Heleny Trojańskiej – uważanej za najpiękniejszą kobietę swoich czasów – mają kasztanowe pasemka.

Jak widzieliśmy, wiele kosmetyków, które były używane w starożytnej Grecji, można znaleźć również we współczesnej kosmetyce: miód, olej (stosowano wówczas oliwę z oliwek, dziś możemy wybierać spośród kilkudziesięciu różnych rodzajów olejów roślinnych), lawenda, róża, nagietek.