Dzieła i artyści Pop-Artu

Termin Pop Art jest skrótem od Popular Art, czyli sztuki popularnej. Historycy sztuki w obrębie tego pojęcia grupują ruch kulturalno-artystyczny, który narodził się przede wszystkim w Anglii i Stanach Zjednoczonych pod koniec lat pięćdziesiątych. W następnych latach rozwijał się niemal w całej Europie, zwłaszcza w latach sześćdziesiątych, latach boomu gospodarczego, skrajnego konsumpcjonizmu, ale przede wszystkim lat sporów i rewolucji.

 

Nazwa Pop Art wzięła się stąd, że artyści tego nurtu skupiają całą swoją uwagę przede wszystkim na prostych, ale bardzo popularnych przedmiotach. Są to przedmioty codziennego użytku produkowane przez wielkie przemysły do ​​codziennego spożycia. Znane są na przykład konserwy, napoje czy komiksy, które narodziły się i zachwycały ludzi w tamtych latach. Z drugiej strony niektórzy artyści Pop Artu wykorzystują obrazy reklamowe tworzone przez gazety i inne media jako źródło inspiracji, które w tamtym czasie stawały się coraz ważniejsze i powszechne dla całej gospodarki bogatych krajów.

Na przykład obrazy przedstawiające twarze znanych gwiazd kina i rozrywki lub polityków, amerykańskich i nieamerykańskich muzyków. Obrazy użyte do reklamowania słynnego produktu na jakimś plakacie. Krótko mówiąc, wszystko, co można uznać za popularne wśród ludzi.

Wśród najsłynniejszych artystów, którzy dokonali wielkiej i szerokiej pracy dla ruchu pop-artu w całym świecie kultury, społeczeństwa i sztuki wymieniamy przede wszystkim Andy’ego Warhola. Absolutnymi bohaterami prac Andy’ego Warhola są np. amerykańskie produkty komercyjne o dużej konsumpcji.

Jeśli interesujesz się sztuką, przeczytaj również o innym sławnym artyście Pablo Picasso. Artykuł znajdziesz tutaj

https://www.belzec.org.pl/pablo-picasso-geniusz-i-pasja-do-emocji/