Czy wiesz, że Pelikan ma swoją symbolikę w religii chrześcijańskiej?

Pegaz

Pegaz to legendarny skrzydlaty koń, syn boga Posejdona. Związany z piorunami i burzami, jest posłańcem Zeusa. Symbol płodności, przedstawiony jako chmura niosąca wodę. Przedstawia również kreatywność, inspirację, która wznosi człowieka w wyższe rejony niż te codzienne.

Pelikan

W starożytności błędnie uważano pelikana za ptaka wodnego, który, jeśli nie mógł zdobyć pożywienia, karmił swoje młode mięsem swojego ciała. Stał się więc symbolem miłości ojcowskiej. Jednak ikonografia uczyniła go symbolem Chrystusa także z innego powodu. Pelikan należący do natury wilgotnej lub wodnej zniknął (według starożytnej fizyki) pod gorącymi letnimi promieniami i odrodził się zimą. Jest więc symbolem ofiary i zmartwychwstania Chrystusa.

Perła

Perła, symbol kobiecy wśród Greków, była symbolem miłości i małżeństwa. Chrześcijaństwo posługuje się obrazem perły, aby zilustrować Niepokalane Poczęcie i duchowe narodziny Chrystusa. Jest również uważany za symbol doskonałości ze względu na swój kulisty kształt, jasność i czystość koloru. Zamknięty w powłoce musi być interpretowany jako wizja Raju, jako poznanie tajemnic wiary, które można zdobyć tylko wysiłkiem.

Ryba

Ryba symbol Chrystusa. Inicjały „Jezusa Chrystusa syna Bożego Zbawiciela” w języku greckim tworzą słowo oznaczające „rybę”, która jest jednocześnie rybakiem dusz. Ponadto, ponieważ ryba była pokarmem Chrystusa, staje się symbolem Eucharystii.

Kamienie szlachetne

Kamienie szlachetne są symbolem przejścia od nieprzezroczystości surowca do jasności obrabianych kamieni. Stąd mają duchowe znaczenie przejścia od ciemności do światła. Ponadto kamień szlachetny zgodnie z tradycją biblijną reprezentuje mądrość. Inną symboliką jest ta, która wiąże kamienie z różnymi ciałami niebieskimi. Na przykład kryształ do Księżyca, magnes do Merkurego, ametyst do Wenus, szafir i diament do Słońca, szmaragd do Jowisza i turkus do Saturna.