Bob Marley – dzieciństwo i rodzina

Dalszy ciąg historii najwybitniejszego muzyka wszechczasów. Zajrzyj także do części 1, która znajduje się pod tym linkiem https://www.belzec.org.pl/bob-marley-niekwestionowany-krol-muzyki-reggae/

The Wailers pierwotnie nazywali siebie The Teenagers

W 1963 roku Marley i jego przyjaciele Peter Tosh i Bunny Wailer założyli grupę o nazwie The Teenagers. Później zmienili nazwę na The Wailing Rudeboys, następnie na The Wailing Wailers i wreszcie na The Wailers. Młodzi muzycy spędzali dużo czasu słuchając rytmu i bluesa nadawanych w amerykańskich rozgłośniach radiowych.

Bob Marley mieszkał przez pewien czas w USA

Mało znanym i nieco zaskakującym faktem dotyczącym Marleya jest to, że krótko mieszkał w Stanach Zjednoczonych. W połowie lat sześćdziesiątych, a potem, sporadycznie, w latach siedemdziesiątych. Po raz pierwszy podążył za matką, Cedellą Booker, do Delaware po tym, jak ponownie wyszła za mąż. Mieszkał obok niej w Wilmington, gdzie zajmowała się prowadzeniem jamajskiego sklepu muzycznego Roots. Trudno w to uwierzyć, ale Marley pracował jako asystent w laboratorium w Du Pont. Nie ma dokładnego oszacowania, jak długo przebywał w Delaware. Wiemy tylko, że w 1969 wrócił na Jamajkę, gdzie wznowił nagrywanie z The Wailers. Ponownie pojawił się w Stanach Zjednoczonych, ponieważ jego syn Stephen Marley urodził się w Wilmington w 1972 roku, ale rodzina Marley nie określiła dokładnej długości tego pobytu. W pewnym momencie w ostatnim okresie dostał pracę w Chrysler Assembly Plant w Newark, gdzie rzekomo otrzymywał wynagrodzenie pod nazwiskiem „Donald Marley”. Mówi się, że utwór Night Shift, który napisał w 1976 roku, został zainspirowany jego pracą tylko przy prowadzeniu wózka widłowego w magazynie części Chryslera.

Żona Boba Marleya

Bob Marley ożenił się z Ritą, Alpharita Constantia Anderson, w Kingston na Jamajce 10 lutego 1966, kiedy miał 21 lat. Para pozostała w związku małżeńskim do dnia śmierci króla reggae, czyniąc Anderson najpotężniejszym pośrednikiem w aktywach Marleya. Jednak ich związek nie był pozbawiony wzlotów i upadków. Pozamałżeńskie romanse stały się regułą po obu stronach.

Dzieci Boba Marleya

Według źródeł internetowych Marley miał oficjalnie 11 dzieci. Tuż po Jego śmierci pojawiło się jednak znacznie więcej domniemanych potomków, którzy ubiegali się o majątek Marleya. Kiedy Marley i Rita Anderson pobrali się, adoptował jej córkę z poprzedniego związku. Para miała wtedy troje własnych dzieci: Cedellę Marley, Davida „Ziggy” Marleya i Stephena Marleya. Podczas ich małżeństwa Marley miał ośmioro innych dzieci z ośmioma różnymi kobietami, z których wiele, jak Ziggy i Stephen, zostało muzykami. Należą do nich nominowany do nagrody Grammy Julian, artysta reggae Ky-Mani Marley i idący coraz wyżej pod względem sukcesu, Damian Marley. Artysta najbardziej znany z przeboju „Welcome To Jamrock” oraz albumu we współpracy z raperem Nasem. Bratankowie Marleya również wkraczają w biznes muzyczny, zaczynając od cudownego reggae z Island Records, Skipa Marleya, który radzi sobie szczególnie dobrze, o czym świadczy jego niedawna współpraca z HER.