Marley – życie w Wielkiej Brytanii i obrona marihuany

Zamach na życie Marleya

3 grudnia 1976 r. grupa bandytów zaatakowała Marley’s Hope Road, próbując dokonać zamachu o pobudkach politycznych. Muzyk został trafiony dwiema kulami: jedną w klatkę piersiową, drugą w ramię. Cztery inne osoby, w tym Rita Marley, również zostały postrzelone. Na szczęście nie było ofiar, mimo że menadżer Marleya, Don Taylor, był bardzo ciężko ranny. Dwa dni później Marley miał poprowadzić koncert The Smile Jamaica, zorganizowany w celu promowania jedności narodowej na Jamajce w okresie naznaczonym gwałtownymi starciami politycznymi.

Wielka Brytania była jego „drugim domem”

W szczegółowym dokumencie BBC „Kiedy Bob Marley przybył do Wielkiej Brytanii”, wyprodukowanym w 2020 roku, mówi się, że Marley był bardzo romantycznie związany z Wielką Brytanią, którą uważał za „drugi dom”. Mieszkał w Londynie skąd rozpoczął swoją międzynarodową karierę. Przeniósł się do angielskiej stolicy z Jamajki, gdzie The Wailers byli już dobrze znani, z misją sprowadzenia muzyki jego grupy do szerszej publiczności. Chociaż początkowo przeprowadził się do mieszkania w pobliżu Tottenham Court Road, a następnie Bayswater, jego pierwszą prawdziwą bazą w stolicy Wielkiej Brytanii była północno-zachodnia dzielnica Neasden, mały bliźniak, do którego zespół przeniósł się w 1972 roku. Była to baza do odwiedzania i rozwijania społeczności rastafarian w Wielkiej Brytanii poprzez rozpowszechnianie informacji na północy Anglii. Odbywało się to poprzez prywatne lub spontaniczne koncerty, takie jak ten w irlandzkiej sali balowej Manchesteru, New Ardri, w Hulme. W 1973 roku Marley odszukał Chrisa Blackwella w centrali Notting Hill wytwórni Island Records w nadziei, że sfinansuje nowy singiel. Blackwell był pod takim wrażeniem jego muzyki, że poprosił młodego artystę o wyprodukowanie całego albumu. Rezultatem było „Catch A Fire”, pierwszy duży hit zespołu w Wielkiej Brytanii, który utorował drogę do międzynarodowego uznania. Wailers przenosili się do Wielkiej Brytanii w latach 70., zanim osiedlili się w 1977 na 42 Oakley Street w Chelsea w Londynie.

Marley i marihuana

Imię Marleya, ojca chrzestnego ganji, jest ściśle związane z konopiami indyjskimi. W popkulturze najbardziej powszechnym i trwałym wizerunkiem jest gwiazda reggae z jointem w dłoni, otoczona dymem, który rozchodzi się wokół. Gotowa reprezentacja wszędzie, od T-shirtów, przez czapki, popielniczki po bibułki. Jego postawa w obronie konopi była bardzo poważna. Jako Rastafarianin palenie trawki dla Boba Marleya było rytuałem religijnym opartym na mocnej wierze w duchowe i lecznicze właściwości marihuany. Mówi się, że palił około 18 jointów dziennie i chwalił się jego zaletami, mówiąc: „Ziele to roślina. Ziele jest dobre na wszystko”. Posiadłość Marley uruchomiła własną markę konopi.