Symbolika w sztuce i literaturze – poznaj jej tajemnice

Lustro

Jest więc poznaniem siebie i odzwierciedleniem twórczej inteligencji. Ale lustro to także symbol próżności już z mitu o Narcyzie z kultury greckiej, gdzie młody człowiek zakochuje się w swoim wizerunku odbitym w wodzie źródła, w którym ostatecznie tonie.

Spirala

Spirala w naturze jest często obserwowana na przykład w winoroślach, w muszlach „domów” ślimaków itp. Spirala przypomina ewolucję z jednego stanu do drugiego. I dlatego jest uważany za symbol płodności i stawania się rzeczy.

Gwiazda

Gwiazda jest zawsze uważana w swojej ilości, aby dawać światło i jest symbolem wiecznego życia sprawiedliwych. W tradycji żydowskiej gwiazdy ogłaszają wolę Boga, a nad każdą z nich czuwa Anioł. Są także symbolami światła ducha w przeciwieństwie do ciemności sił materialnych lub ignorancji.

Ptak

Ptak jest symbolem świata niebieskiego i dlatego jest przeciwny wężowi, który zamiast tego symbolizuje Ziemię. Ptak reprezentuje wyższe stany duchowe człowieka. Dlatego w ikonografii chrześcijańskiej często symbolizuje duszę ludzką.

Jajko

Jajko ma doskonały kształt bez końca i początku. Oprócz płodności jajko symbolizuje życie wieczne i zmartwychwstanie.

Winorośl

Winorośli ze swoimi gronami symbolizuje Izrael, lud Boży i jego własność. Prawdziwym kikutem Bożej winorośli jest Jezus, który głosi „Ja jestem winoroślą, wy jesteście latoroślami”. W Nowym Testamencie winnica to Królestwo Niebieskie, a jej owocem jest Eucharystia. W kulturze greckiej liście winorośli i jej kiście są atrybutami Dionizosa, boga odurzenia.