Jaki prostownik do akumulatora wybrać?

Prostownik to urządzenie niezbędne w warsztacie samochodowym, które jednocześnie jest bardzo przydatne w garażu każdego właściciela auta. Możliwość podładowania akumulatora za pomocą prostownika jest bardzo istotna zwłaszcza zimą, gdy po mroźnej nocy nie można zapalić silnika w samochodzie. Sprawdźmy, jaki prostownik jest najlepszy.

Co to jest prostownik?

Prostownik to element elektroniczny, który zmienia napięcie przemienne na napięcie jednego znaku, które po dalszym odfiltrowaniu może zostać zmienione na napięcie stałe. Za prostowniki potocznie uważane są ładowarki akumulatorów samochodowych, które składają się m.in. z transformatora, prostownika właściwego i układu regenerującego.

Jak działa prostownik? Budowa prostownika do akumulatora

Prostownik do akumulatora jest wyposażony w elementy elektronowe, które cechują się jednokierunkowym przewodzeniem prądu. To diody lub tyrystory umożliwiające przemianę napięcia. Prostownik wykorzystujący diody nazywany jest niesterowalnym, natomiast ten z tyrystorem – sterowalnym. W sytuacji, gdy występuje kombinacja tych dwu elementów, wtedy urządzenie określane jest jako półsterowane. Dodatkowo ładowarki są wyposażone również w układy zabezpieczające, chroniące przed przepięciami i przeciążeniami. W zależności od sposobu działania dzielmy je na: jednofazowe i wielofazowe.

Jaki prostownik do akumulatora? Parametry dobrego prostownika

Główna cecha charakterystyczna, jaką powinien mieć prostownik do akumulatora, to jego zgodność z akumulatorem, jaki posiadamy w samochodzie. Inne ważne cechy, jakie musi posiadać prostownik to:

  • Napięcie zasilające 12 V lub 24 V.
  • Ładowanie prostownika powinno być na poziomie 1/10 pojemności akumulatora.
  • Napięcie prostownika i akumulatora powinno być takie same.

Warto również zwrócić uwagę na następujące elementy prostownika;

  • wentylator,
  • woltomierz/amperomierz,
  • automatyczne odsiarczanie akumulatora,
  • soft start prądu,
  • ekran LCD,
  • stabilizator napięcia i prądu.

Prostownik z rozruchem – dlaczego warto?

Prostownik to bardzo praktyczne urządzenie wykorzystywane do ładowania akumulatorów. Prostownik z rozruchem jest wyposażony w dodatkową funkcję umożliwiającą szybkie odpalenie silnika pojazdu. Ładowarka do akumulatora z rozruchem po podłączeniu do odpowiednich biegunów rozpoczyna ładowanie akumulatora. Jeśli natomiast użyjemy funkcji rozruchu, umożliwia natychmiastowe uruchomienie silnika samochodu. Prostownik z rozruchem jest nieco większy od standardowych urządzeń ładujących. Urządzenie takie posiada przełącznik trybu ładowania 12/24 V oraz kilkustopniową regulację prądu ładowania, czyli IP20. Dodatkowo prostownik z rozruchem najczęściej jest wyposażony w funkcję szybkiego ładowania, tzw. boost.