Jak wybrać matę do jogi?

Podstawą każdej maty do jogi są jej optymalne właściwości antypoślizgowe a także wystarczająca grubość zapewniająca doskonałą amortyzację podczas wykonywania ćwiczeń. Na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów mat do jogi sklasyfikowanych zarówno pod względem tworzywa, z którego zostały wykonane jak i grubości. To jaka grubość maty będzie najodpowiedniejsza zależeć będzie od preferencji użytkownika. Sprawdźmy zatem, na co jeszcze należy zwrócić uwagę sięgając po matę na praktykę jogi?

Mata do jogi wykonana z konkretnego tworzywa zagwarantuje Ci nie tylko komfort, ale też wyższe bezpieczeństwo podczas każdego treningu. Dlatego tak ważne jest to, aby mata na jogę była dopasowana nie tylko do indywidualnych potrzeb użytkownika ale też do rodzaju i intensywności treningu.

Maty kauczukowe. maty PVC i nie tylko – którą matę do jogi wybrać?

Bez względu na to, czy jesteś zaawansowanym joginem, czy dopiero rozpoczynasz swą przygodę z jogą, przed zakupem konkretnego modelu musisz sprecyzować swe potrzeby i oczekiwania, by każdy trening był dla Ciebie przyjemnym doznaniem.

Materiał, z którego została wykonana mata do jogi ma ogromne znaczenie, jeśli zależy nam na wysokim komforcie ćwiczeń. W zależności od rodzaju wykonywanych pozycji i preferencji użytkownika wyróżnia się:

  • maty kauczukowe, wykonane z naturalnego kauczuku – idealne do statycznej jogi
  • maty z pianki PVC, TPE i PU – wyróżniają się wysoką antypoślizgowością
  • maty korkowe – wykazują właściwości antybakteryjne i mogą być używane przez alergików
  • maty z mikrofibry – zapewniają wysoką przyczepność w kontakcie z wilgocią

Cienka, standardowa czy gruba? Czy grubość maty na jogę ma znaczenie?

Standardowe maty do jogi występują w uniwersalnej grubości 3-4mm, a jej cieńsze odpowiedniczki o grubości 1-2mm to najlżejsze maty, które łatwiej jest zabrać w podróż. Obie grubości świetnie stabilizują podczas wykonywania ćwiczeń balansowych. Jednakże w przypadku osób borykających się z wrażliwością stawów i wykonujących dużą ilość przeskoków, cienkie maty mogą nie wystarczyć, a wtedy najlepszym rozwiązaniem okazuje się gruba mata do jogi o grubości od 6-8mm. Taka grubość maty nie tylko zapewnia doskonałą izolację cieplną podczas ćwiczeń leżących ale też gwarantuje dobrą amortyzację podczas dynamicznych ćwiczeń.

Jaka mata do jogi? Na co jeszcze należy zwrócić uwagę wybierając matę do jogi?

Na polskim rynku znajdziesz wiele modeli mat do jogi zapewniających doskonałą przyczepność, odpowiednią amortyzację oraz izolację termiczną. Aby ćwiczenia na macie były jak najbardziej komfortowe, warto przed zakupem zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, do których należy:

  • waga maty – im lżejsze maty, tym łatwiejszy jest ich transport, zwłaszcza kiedy ćwiczymy poza domem. W takich sytuacjach najlepsze będą maty wykonane z TPE oraz PVC. Do ćwiczeń w domu idealna będzie mata kauczukowa, której ciężar może dochodzić do nawet 3 kg.
  • cena maty – jeśli jesteś początkującym joginem, dobrą matę antypoślizgową kupisz już za ok.100zł, a jeśli szukasz maty najlepszych marek wówczas musisz liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych.
  • ekologiczność maty –  w trosce o środowisko i z uwagi na wzrost świadomości proekologicznej, warto sięgać po maty do jogi wykonane z materiałów przyjaznych środowisku. Należą do nich nie tylko korkowe maty do jogi ale też popularne modele wykonane z naturalnego kauczuku, juty lub biodegradowalnego TPE.

Podsumowując, to na jaki rodzaj maty do jogi się zdecydujesz, w gruncie rzeczy zależeć będzie od Twoich przyzwyczajeń, trybu życia i oczekiwanego komfortu ćwiczeń. Więcej informacji na temat mat do jogi znajdziesz na stronie https://yogabazar.pl/mata-do-jogi.