Swetry damskie i swetry męskie – dlaczego tak chętnie je nosimy?

Artykuł Sponsorowany

Swetry damskie i swetry męskie to rodzaj ubrań, który ze szczególną ochotą nosimy w okresie zimowym. Nikogo więc nie powinno dziwić, że zarówno swetry damskie, jak i męskie gwarantują nam elegancki wygląd, komfort termiczny i przede wszystkim, wygodę. Poniższy artykuł przybliży i być może rozwiąże kwestię tego, czy swetry to raczej elegancka i formalna, czy też raczej casualowa część garderoby. Okazuje się bowiem, że wiele osób nie wie, jak łączyć je z pozostałymi ubraniami. Jeśli i Ty masz wątpliwości, przeczytaj nasz artykuł!

Swetry damskie i swetry męskie oraz odrobina historii

Oczywiście żaden modowy artykuł i dyskusja nie może obyć się bez choć najmniejszej wzmianki historycznej. Nie inaczej jest w przypadku tej części garderoby, do której należą swetry damskie i swetry męskie. Choć często zapominamy o tym, skąd wzięła się konkretna odzież, jej pochodzenie w dużej mierze określa sposób jej noszenia.

Pierwsze swetry męskie miały swój początek na irlandzkiej wyspie Aran, około XIX wieku. Były noszone przez rybaków, którzy potrzebowali odpowiedniego komfortu termicznego na morzu. Z czasem przeniknęły one poza Irlandię, a dotarły nawet do mody wojskowej.

Co ciekawe, początkowo nie istniał element garderoby określany obecnie jako swetry damskie. Dlaczego? Przez bardzo długi czas ten element odzieży był głównie domeną mężczyzn. Uległo to zmianie w XX wieku i mającym miejsce wojnom światowym. Swetry damskie zostały docenione podobnie jak i męskie, ze względu na swoją wysoką funkcjonalność i łatwość w produkcji.

Swetry damskie i męskie oraz ich obecna popularność

Powyższe przykłady doskonale obrazują, że swetry damskie i swetry męskie na początku były przeznaczone dla ludzi wykonujących ciężką pracę fizyczną, której towarzyszyły trudne warunki. Przez wiele lat nikt nawet nie myślał o tym, by swetry łączyć z bardziej eleganckimi ubraniami. Uległo to zmianie w latach 80. XX wieku, kiedy rozwój branży odzieżowej i nowe technologie sprawiły, że produkcja swetrów stała się jeszcze prostsza w produkcji.

Bardzo duża zmiana miała miejsce wraz z popularyzacją stylu smart casual. To nurt, który zakłada dość swobodne łączenie ze sobą formalnej, eleganckiej odzieży z bardziej casualowymi elementami. Tworząc stylizację smart casual możemy wybrać zarówno marynarki i koszule, jak i swetry oraz jeansy.

Swetry – na co dzień czy do pracy?

Podsumowując, swetry damskie i swetry męskie stanowią raczej element odzieży casualowej niż eleganckiej. Nie oznacza to, że nie możemy łączyć ich z eleganckimi częściami swojej garderoby. Pamiętajmy, że moda posiada wiele odcieni. Nie istnieje w niej ograniczenie do jednego stylu, dlatego warto odrobinę z nią poeksperymentować i łączyć ze sobą ubrania w stylu smart casual. Oprócz tego, swetry damskie oraz swetry męskie doskonale odnajdą się w sytuacji, w której wymaga się od nas bardziej formalnej stylizacji. Nie zaleca się ich jednak na bardzo ważne spotkania lub prezentacje. Wtedy lepiej postawić na set marynarka + koszula.