Wystarczy 15 minut dziennie, aby dziecko czytało z pasją

Książki wzmacniają więź między dorosłym a dzieckiem, rozwijają umiejętności językowe, ale także kreatywność i rozwój poznawczy. Czytanie dzieciom to podstawa, a rezultaty są widoczne po 15 minutach dziennie. Oto jak to zrobić i kiedy zacząć

Czytanie dzieciom jest ważne. Stymuluje rozwój językowy, wzbogaca słownictwo oraz poprawia zdolność i poprawność wypowiedzi i komunikacji werbalnej. Główne efekty dotyczą rozwoju fonologicznego i leksykalnego (zarówno ekspresyjnego, jak i receptywnego) oraz pojawienia się umiejętności czytania i pisania.

Dwoma decydującymi czynnikami w rozwijaniu tych umiejętności są z pewnością wczesne rozpoczęcie tej aktywności i jej częstotliwość, co powinno przełożyć się na rutynę rodzinną. Podarowanie książki w prezencie jest zatem aktem miłości, skutecznym sposobem promowania częstotliwości czytania.

 

Korzyści z czytania dzieciom

Opowiadając historie i bajki, dzieci są zachęcane do poszerzania swoich horyzontów i większej świadomości. Jest wiele korzyści z czytania dla najmłodszych:

  • Czytanie sprzyja tworzeniu większego słownictwa i bardziej złożonych konstrukcji składniowych, ponieważ język zawarty w książkach jest bardziej wyrafinowany niż ten, który charakteryzuje codzienne interakcje.
  • Pobudza ciekawość i kreatywność oraz ułatwia rozwój wyobraźni i fantazji.
  • Promuje rozwój poznawczy i zrozumienie świata i otaczającej rzeczywistości.
  • Dziecko utożsamia się z bohaterami, a to sprzyja wykształceniu umiejętności logicznych i poznaniu wartości kulturowych.

Jest to również ważne dla rozwoju społeczno-emocjonalnego. Dziecko potrzebuje również pomocy dorosłych w rozwoju umiejętności emocjonalnych. Czytanie historii o dzieciach zmagających się ze swoimi emocjami, zwłaszcza „trudnymi”, takimi jak gniew czy strach, pomaga mu lepiej zrozumieć, co czuje oraz możliwości i sposoby radzenia sobie z nimi i regulowania emocji. Dziecko uczy się również interesować się swoimi emocjami i dzielić się nimi, aspektami, które będą miały duże znaczenie w budowie jego osobowości.

Umiejętności relacyjne również zyskują na czytaniu: zachowania bohaterów mogą uczyć ich podstawowych wartości, takich jak rodzina i przyjaźń, oraz sprzyjać zachowaniom prospołecznym.

 

Kiedy zacząć czytać dziecku?

Niektóre badania wykazały, że dobrze jest zacząć czytać dzieciom od urodzenia. Noworodki wolą rymowanki, które czyta się już na głos w czasie ciąży. W rzeczywistości wydaje się, że noworodki mają pamięć neurobiologiczną tkwiącą w tych dźwiękach i są w stanie wykrywać i przetwarzać mowę podczas czytania opowiadań.