Sztuka i symbole: znaczenie przedmiotów, które znajdujemy w sztuce cz.1.

Poniżej znajduje się lista symboli najczęściej używanych przez artystów w przeszłości. Każdy z tych ważnych symboli lub „symbolicznych” obiektów, które możemy łatwo rozpoznać w wielu scenach dzieł sztuki, został opatrzony krótkim opisem. Co więcej wywodzą się one w przeważającej ilości z tradycji i kultury zarówno grecko-rzymskiej jak i judeo-chrześcijańskiej. Są to cywilizacje, które, jak nauczyliśmy się z historii, zainspirowały i wniosły największy wkład w sztukę i jej rozwój na wszystkich terytoriach Zachodu.

Warto również dodać, że wspomnianych symboli jest bardzo dużo. Dlatego też tematyka ta została podzielona na kilka części.

Baranek

Jest często kojarzony jako symbol niewinności, prostoty, czystości i posłuszeństwa. Często jest to ostateczna ofiara. W niektórych utworach symbolizuje także obraz Chrystusa (to jest Baranek Boży), który poświęcił się na krzyżu za nas wszystkich.

Drzewo

Uważane jest w wielu kulturach za symbol związku między ziemią a niebem, a zatem między człowiekiem a boskością. W ikonografii sztuki często rozumie się je jako drzewo życia lub drzewo poznania, które rosło w ogrodzie Eden za czasów Adama i Ewy, o których mówi Biblia.

Wawrzyn

To wiecznie zielona roślina typowa dla flory śródziemnomorskiej i często używana w kuchni. Był bardzo święty dla Boga Apolla i jest symbolem zwycięstwa i chwały, ale także wielkiej mądrości. Służył do koronowania wojowników, sportowców, ale także poetów. Ta symbolika na laurach dotarła również do naszych czasów. Do dziś we współczesnym sporcie mistrzów i zwycięzców wyścigów nagradza się wieńcem laurowym.

Miłek

To kwiat Adonisa, jednej z pięknych i młodych postaci z mitologii, kochany przez boginię miłości Wenus, a następnie rozszarpany przez dzika. Bogini Wenus przekształciła go następnie w ten delikatny i samotny kwiat, który ma czerwony kolor i ma bardzo krótką żywotność, podobnie jak miłość między dwoma postaciami.

Orzeł

Jest symbolem św. Jana Ewangelisty i nie tylko. Unieruchamia słońce, a zatem oznacza również postrzeganie Boskiego światła. Reprezentuje również panowanie i królestwo królów i narodów. W rzeczywistości były to insygnia Cesarstwa Rzymskiego. Orzeł jest także symbolem siły i dowcipu. Piękny dumny ptak o niezwykłym wzroku.