Pięć kluczowych faktów na temat minimalizmu

Minimalizm lub sztuka minimalistyczna to ruch artystyczny, który pojawił się na początku lat 60. w Stanach Zjednoczonych i wywarł ogromny wpływ na współczesny design. Reakcja zarówno na ekspresjonizm abstrakcyjny, jak i pop-art, opowiada się za prostotą i można ją znaleźć zarówno w rzeźbie, muzyce, jak i malarstwie.

 1. Sztuka „mniej znaczy więcej”

Ten abstrakcyjny ruch wywodzi się częściowo z modernizmu i jest również inspirowany ruchem Bauhaus, którego czołowymi artystami jest architekt Mies Van der Rohe, który słynął z motto „mniej znaczy więcej”. Minimaliści stawiają na oszczędne, podstawowe kształty geometryczne (koła, kwadraty, linie) i ograniczone palety kolorystyczne (prace są niemal monochromatyczne).

2. Proste, ale nieuproszczone malowanie

Czystość abstrakcyjnych obrazów Malewicza i monochromów Ada Reinhardta można postrzegać jako główne muzy malarzy minimalistycznych, którzy zdecydowali się zakończyć erę nadmiernego ego – jak w przypadku Andy’ego Warhola – i torturowanych dusz – jak w przypadku Jacksona Pollocka. Do najwybitniejszych przedstawicieli minimalizmu obrazowego należą Sol LeWitt i Frank Stella. Abstrakcyjne obrazy-obiekty Stelli osadzone w niekonwencjonalnych ramach primarilu przedstawiają linie proste, ukośne lub zygzakowate.

3. Niepokojące rzeźby

Jeśli chodzi o rzeźbę, artyści minimalistyczni wybierają elementarne kształty tworzone najczęściej z surowców takich jak stal, cement i filc. Carl Andre prezentował metalowe kwadraty, Richard Serra zaprojektował złożone lub zwinięte blachy, przez które widzowie mogli przejść. Donald Judd stworzył trójwymiarowe tomy przyczepione do ścian, a Dan Flavin zebrał kolekcje białych i kolorowych neonowych tub.

4. Muzyka hipnotyczna

Ruch minimalistyczny znalazł silny rezonans na polu muzyki. Artyści tacy jak Philip Glass pracowali nawet z artystami minimalistycznymi z innych dyscyplin, takimi jak Richard Serra. Powstająca w Stanach Zjednoczonych w latach 60. i inspirowana częściowo muzyką awangardową (John Cage, jazz, serializm), muzyka minimalistyczna obejmuje repertuary takich odkrywców dźwięku, jak Steve Reich, Philip Glass, Michael Nyman, Terry Riley, La Monte Young i Arvo Part.

5. Silny wpływ minimalizmu na design

Ruch minimalistyczny wywarł duży wpływ na projektowanie i umeblowanie XX wieku. Frank Stella i Donal Judd (projektant mebli) wpłynęli na prace takich projektantów jak Shiro Kuramata, Jean-Marie Massaud, Jasper Morrison oraz Ronan i Erwan Bouroullec. Duża część współczesnego designu (w tym tego, który można znaleźć w Ikei), a nawet nasze pragnienie detoksykacji i „uciec od wszystkiego”, jest inspirowana tym ruchem.

Źrodło: https://warszawainfo.pl/