Jak zmienia się psychika dziecka z rozbitej rodziny?

Rozwód rodziców to dla dziecka zawsze traumatyczne przeżycie. Nie da się go przeprowadzić na tyle bezboleśnie, żeby dziecko na tym nie ucierpiało. Dlatego też warto posłać naszą pociechę do psychologa lub terapeuty, bo tylko w ten sposób będzie w stanie pogodzić się z rozstaniem rodziców.

W jaki sposób dziecko tłumaczy sobie rozwód rodziców?

Każde nawet dorastające już dziecko przeżywa emocjonalnie rozwód rodziców. Gdy postanawiają oni definitywnie się rozstać i ułożyć sobie życie na nowo wali się świat dziecka, ulegając totalnej destrukcji. Ono już nie czuje się beztroskie i w pełni bezpieczne. Winę za rozwód rodziców przypisuje sobie i zupełnie nie może się pogodzić, że to już koniec sielankowego, rodzinnego życia. Nie mogąc nic poradzić na rozwód rodziców, zaczyna się buntować- popełniając przy okazji masę głupich, nieracjonalnych błędów.

 Jak rozwód rodziców wpływa na dziecko?

To zależy przede wszystkim od dwóch rzeczy. Po pierwsze, w jakim jest wieku, a po drugie jak bardzo było uczuciowo związane z obojgiem rodziców. Małe dzieci znacznie mocniej przeżywają rozstanie rodziców. Są z tego powodu smutne, apatyczne lub nawet dręczą je całonocne koszmary. Niektórym dzieciakom z powodu nieustannych kłótni i przepychanek między rodzicami zdarza się moczyć nocą łóżko.

U nastolatków reakcja wcale nie jest słabsza. Jednak oni w ramach buntu przeciwko toksycznej atmosferze w domu wagarują, popadają w złe towarzystwo, albo decydują się na ucieczkę z domu i bezcelowe tułanie się po ulicach. Oczywiście ich życie na gigancie trwa, dopóki nie zgarnie ich policja lub nie znajdą ich rodzice. Niemniej dzieci w taki oto sposób dają znać, że nie akceptują decyzji rodziców o rozwodzie.

Czy dzieciaki próbują coś ugrać na rozstaniu rodziców?

Oczywiście, że tak. Wmawiają rodzicom, że czują się przez nich zaniedbywani i niekochani. Jako formy rekompensaty za straty moralne domagają się od nich kosztownych prezentów czy to świątecznych, czy to urodzinowych. Ponadto liczą na to, że skoro rodzice są pochłonięci sprawą rozwodową, im wszystko ujdzie na sucho i nie zostaną ukarani za takie wybryki jak picie alkoholu, branie narkotyków, imprezowanie po nocach czy pogorszenie ocen w szkole. Zazwyczaj mają rację, bo większość par, zamiast zajmować się nastolatkiem, woli toczyć swoją prywatną wojenkę.

Jak pomóc dziecku przejść przez rozwód rodziców?

Przede wszystkim należy zapewnić je, że dla niego nic się nie zmienia i że nadal będzie kochane przez obojga rodziców. Po drugie dobrze jest, gdy o swoich przeżyciach wewnętrznych opowie psychologowi lub terapeucie. Poza tym warto zapewnić dziecko, że po rozwodzie nadal będzie mogło spotykać się z obojgiem opiekunów- wedle swoich potrzeb i uznania. Czasem pomaga też fakt, iż będzie miało swój pokój u rodzica, który zdecyduje się wyprowadzić z rodzinnego domu.

Więcej artykułów o psychice dorosłych i dzieci znajdziesz na portalu WIESZ WIĘCEJ – serdecznie zapraszamy.