Na co zwrócić uwagę zakładając firmę?

Własne przedsiębiorstwo jest marzeniem wielu osób. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, ile obowiązków wiąże się z zakładaniem jednoosobowej działalności gospodarczej, czyli najprostszej formy własnej firmy, z jaką możemy się spotkać. Dlatego dziś przedstawiamy kilka ważnych kwestii, o których nie można zapomnieć.

Środki na start

Bez wątpienia zdajesz sobie sprawę z tego, że każde przedsiębiorstwo potrzebuje środków pieniężnych na start. Wynajęcie albo zakup lokalu (o ile nie zamierzasz prowadzić przedsiębiorstwa z domu), niezbędne meble czy sprzęty elektroniczne to tylko kilka pierwszych przykładów wydatków, na które musisz zwrócić uwagę. Dlatego powinieneś na początek przeanalizować wszystkie koszty, które poniesiesz na start i oczywiście zdobyć na nie środki.

Kody PKD

Decydując się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, będziesz musiał określić branże, w jakich działasz, Dla wielu osób wybór właściwych kodów PKD to pierwsze poważne wyzwanie, ponieważ wymaga nie tylko znajomości tego, co chcemy obecnie robić, ale też przewidywania, w jakim kierunku chcemy rozwijać firmę. Dzięki temu można określić jedną główną i kilka dodatkowych kategorii (kodów PKD), co pozwoli na lepsze zarządzanie firmą w przyszłości. Jednocześnie nie będzie konieczna późniejsza zmiana kodów PKD.

A co zrobić, jeśli zupełnie nie wiesz, jakie kody PKD wybrać i nie możesz samodzielnie znaleźć właściwych w bazie? Warto skontaktować się wówczas z doświadczonym biurem rachunkowym, które jest zorientowane również w takich kwestiach, jak właściwe kody dla poszczególnych branż. Z pewnością pomoże ci określić najlepsze na podstawie tego, co planujesz dla siebie teraz i w przyszłości.

Forma opodatkowania

Skoro już jesteśmy przy kontakcie z biurem rachunkowym, z pewnością warto też poradzić się go w kwestii najlepszej formy opodatkowania dla twojej działalności gospodarczej. Aby dokonać tej ważnej decyzji (pamiętaj, że formę opodatkowania możesz zmienić raz na rok rozliczeniowy!), należy przede wszystkim przeanalizować, jakie zyski możesz osiągnąć i jakie koszty w tym celu poniesiesz. Na tej podstawie wybierzesz jeden z modeli:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych – wysokość podatku uzależniona jest od wysokości dochodu: 17% lub 32%,
  • podatek liniowy – obowiązuje stały podatek 19%, który jest niezależny od wysokości uzyskanego dochodu,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – podatek jest obliczany od przychodu i choć upraszcza księgowość, nie pozwala na żadne odliczenia kosztów,
  • kartę podatkową – jedynie dla wybranych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność zgodną z art. 23 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Każdy z zaprezentowanych sposobów rozliczenia wiąże się z koniecznością prowadzenia księgowości. W celu ułatwienia sobie zadań księgowych i rachunkowych polecamy współpracę z profesjonalnym biurem rachunkowym, w którym doświadczona księgowa wyręczy przedsiębiorcę od wszystkich obowiązków związanych z tymi kwestiami.

Podatek VAT

Mówiąc o podatkach, warto wspomnieć także o VAT, który nie jest podatkiem obowiązkowym dla wszystkich. Warto na początek zapoznać się z branżami, w przypadku których nie ma możliwości zwolnienia z podatku VAT. Z pewnością rozwieje to część wątpliwości. Dodatkowo część kontrahentów preferuje faktury VAT ze względu na to, że sami są jego płatnikami. W tym przypadku rejestracja nowej działalności w może ułatwić z nimi współpracę.

Wpis do CEIDG i ZUS

Ostatnim krokiem jest złożenie wniosku do CEIDG i jednocześnie do ZUS, czego można dokonać przez Internet. Będzie to bez wątpienia ogromnym ułatwieniem dla osób, które nie przepadają za wizytami w urzędach i chcą zaoszczędzić czas.

Wejdź na odBiur.pl, gdzie przeczytasz więcej na temat zakładania i prowadzenie firmy.