Marley rastafarianinem odznaczonym medalem ONZ

Rastafarianizm

Rastafarianizm, odgałęzienie chrześcijaństwa, to ruch polityczny i religijny inspirowany etiopizmem i panafrykanizmem, który pojawił się na Jamajce w latach 30. XX wieku. Marley był pierwotnie katolikiem, który zainteresował się rastafarianizmem, kiedy jako nastolatek przeprowadził się do Kingston. W latach 60. jego żona Rita była również pobożną Rastą, zanim się nawróciła. Bob w tym czasie był i pozostaje zdecydowanie najsłynniejszym rastafarianinem wszechczasów, zaangażowanym w szerzenie przesłania pokoju, jedności i uniwersalnej miłości poprzez swoją muzykę.

Chociaż nie ma formalnego wyznania wiary, najważniejsza doktryna w rastafarianizmie odnosi się do etiopskiego cesarza Haile Selassie. W Jego osobie wielu Rastafańczyków rozpoznało powtórne przyjście Chrystusa, a zatem Boga, wcielonego „Jah”. Inne dobrze znane zasady tego ruchu religijnego to dbałość o naturalność, do której należy ścisła dieta „italska”, wegetariańska oraz zakaz strzyżenia włosów, a co za tym idzie noszenie dredów.

Organizacja Narodów Zjednoczonych przyznała Bobowi Marleyowi medal pokoju

W czerwcu 1978 roku Marley otrzymał od Organizacji Narodów Zjednoczonych Medal Trzeciego Pokoju Światowego podczas ceremonii w Nowym Jorku. Odbyła się ona w Waldorf Astoria i została zaprezentowana przez afrykańskich delegatów w uznaniu wysiłków Marleya na rzecz milionów Murzynów pozbawionych podstawowych praw na całym świecie.

Wśród zmarłych artystów najlepiej zarabia Bob Marley

Na liście celebrytów Forbes, którzy po śmierci zarabiają najwięcej, Marley zajmuje piąte miejsce. Jego aktywa w 2019 roku wzrosły o kolejne 20 milionów dolarów, przewyższając w tym specjalnym rankingu takich jak Prince, Marliyn Monroe i John Lennon. Forbes przypisuje prymat muzyce: tylko w zeszłym roku zgromadził prawie miliard strumieni w Stanach Zjednoczonych, napędzając sprzedaż produktów House of Marley, od głośników po gramofony.

Istnieje wiele legend dotyczących tragicznej śmierci Marleya, który zmarł w wieku zaledwie 36 lat na raka. W lipcu 1977 roku lekarze odkryli, że ma czerniaka złośliwego palca u nogi, który został odkryty po kontuzji futbolowej. Wbrew miejskiej legendzie uraz nie spowodował raka, ale był jego objawem. Lekarze zalecili mu amputację dużego palca u nogi, ale odmówił operacji z powodów religijnych. W 1980 r. rak rozprzestrzenił się po całym ciele. Marley podjął próbę alternatywnego leczenia w bawarskiej klinice, ale kiedy stało się jasne, że nie pomaga mu, postanowił wrócić na Jamajkę, aby dokończyć swoje dni. Niestety, nigdy nie zakończył podróży z Niemiec na Jamajkę i zmarł w drodze do Miami 11 maja 1981 roku.