Co obejrzeć i przeczytać jesienią? Tytuły nie tylko dla kobiet

Na jesienno- zimowe wieczory polecam teksty kultury, które na mnie zrobiły duże wrażenie. Są to historie intrygujące, ciekawe i pokazujące często, jak nieprawdopodobne scenariusze pisze życie.

Piękno, które staje się przekleństwem („Finalistka” Magdalena Majcher, WAB, 2022).

Magdalena Majcher w swojej najnowszej książce zabiera nas do lat 90-tych XX wieku. Z właściwą sobie precyzją i dokładnością odwzorowuje świat miniony. Majcher nawiązała do autentycznej historii, która swego czasu wstrząsnęła Polakami. Cudownie ocalona miss ( spóźniła się na samolot, który rozbił się nad Atlantykiem) Agnieszka Kotlarska zostaje zabita przez swojego psychofana na oczach małej córeczki i męża. Cała rzecz dzieje się w centrum Wrocławia, do którego też zabiera nas w swojej powieści Majcher. Do zabójstwa doszło 27 sierpnia 1996 roku.

W latach 90 –tych nie istniało jeszcze pojęcie stalkingu, choć doświadczyła go znana modelka. Majcher zmieniła nazwiska bohaterów, choć realia tej tragedii oddaje z iście reporterską precyzją. Główną bohaterką książki jest Agata Szklarska – śliczna licealistka z Wrocławia, która stawia pierwsze kroki w modelingu. Atutem Agaty jest nie tylko uroda, ale też wrażliwość, empatia, dojrzałość i skromność. Solidne podstawy wyniosła z domu. Niezwykłość Agaty dostrzega Darek – samotny mężczyzna pracujący w banku. Po raz pierwszy widzi dziewczynę w salonie sukien ślubnych, gdzie modelka prezentuje kreacje. Od tego momentu Darek nie może przestać myśleć o ślicznej szatynce, miłość szybko przeradza się w obsesję. Magdalena Majcher pokazuje prywatne i zawodowe życie Agaty, ale też skupia się na motywacji i zachowaniu Darka. „Finalistką” Magdalena Majcher zadaje pytanie, czy tej tragedii można było zapobiec. Pisarka dedykuje tę książkę wszystkim kobietom.

Komedia, która daje nadzieję –  „To musi być miłość” reż. Michał Rogalski , scenariusz Agnieszka Pilaszewska

Trzy córki z zawirowaniami sercowymi, pragmatyczna, ale kochająca matka i piękny, sylwestrowy Sopot w tle. Ta polska komedia z gwiazdorską obsadą ( Małgorzatą Zajączkowską, Janem Englertem, Małgorzatą Kożuchowską czy Tomaszem Karolakiem) przywraca nadzieję na lepsze jutro. Najmłodsza z sióstr Viola wiedzie życie szalonej singielki. Prowadzi vloga, na którym relacjonuje swoje życie. Świat wirtualny jest dla niej ważniejszy niż ten realny. Dlatego też nie dostrzega przystojnego, ale nieśmiałego lekarza, który zdaje się być nią coraz bardziej zainteresowany. Czy Viola w końcu zrozumie, że prawdziwe życie dzieje się tu i teraz? Druga z sióstr to Roma ( mama nastoletniej Zuzy), która za wszelką cenę ponownie pragnie zostać mamą. Jest zdeterminowana, uparta, skupiona na sobie. Nie zauważa, jak swoim zachowaniem krzywdzi  męża Teodora ( w tej roli niezrównany Tomasz Karolak). Dopiero, gdy jej mężem zacznie interesować się inna kobieta, Roma zrozumie swój błąd. Ostatnia z sióstr Agata przeżywa załamanie, gdy dowiaduje się o zdradzie męża. Czy będzie w stanie wybaczyć Wiktorowi? Komedia ta udowadnia, że każdy człowiek popełnia błędy, na tym polega jego natura, ale jeśli kocha prawdziwie, może przenosić góry. „To musi być miłość” to propozycja dla  każdego, kto pragnie poprawić sobie humor i uwierzyć, że życie może być piękne. A Karolak w obcisłym, świątecznym sweterku ( prezent od ukochanej żony) wzbudzi uśmiech na twarzy każdego ponuraka. No i piękny, nastrojowy Sopot w tle. Polecam.

Czy można ułożyć sobie życie po zdradzie? ( „Nowakowie. Uchylone drzwi” Barbara Sęk , Jaguar 2019, tom 2)

W pierwszej części powieści Barbary Sęk czytelnik poznał dobrze sytuowaną rodzinę Nowaków. Krzysztof to znany, ceniony krakowski prawnik. Jego żona Małgorzata to elegancka pani domu, która aspiracje zawodowe porzuciła na rzecz wychowania czworga dzieci – Tomka, Łukasza, Kasi i Kuby. Nagle w życiu rodziny pojawia się ta trzecia – Monika. Krzysztof ukrywa romans, jednak coraz trudniej mu żyć na dwa domy. Kiedy prawda wychodzi na jaw, cierpią wszyscy. To nie jest jednak kolejna, banalna historia o zdradzie i jej konsekwencjach.

„ Nowakowie. Uchylone drzwi” Barbary Sęk próbują odpowiedzieć na pytanie, czy można stworzyć rodzinę patchworkową. Krzysztof ponownie zostaje ojcem, tym razem matką dziewczynki jest jego kochanka, a później żona Monika. Jak połączyć opiekę nad noworodkiem, dbać o nowy związek i jednocześnie być obecnym w życiu pozostałych dzieci? Krzysztof wierzy, że uda mu się scalić rozerwane więzi i zaznać upragnionego spokoju. Los jednak bywa przewrotny, jak samo życie. W drugim tomie powieści pojawią się okoliczności, które sprawią, że Nowak spojrzy na wszystko z zupełnie innej perspektywy. Tę książkę powinien przeczytać każdy, kto czasami narzeka na swoje nudne, przewidywalne życie. Barbara Sęk jest mistrzynią prozy środka. Jak sama mówi: „ Sęk w tym, aby pisać tak, żeby odbiorca czytał trzy dni, a myślał o lekturze trzy lata”. Pisarce rzeczywiście się to udaje. Fani Sęk z niecierpliwością czekają na trzeci tom przygód rodziny Nowaków. Dobra powieść obyczajowa, nie tylko dla płci pięknej. Zachwyci nawet najbardziej wybrednych czytelników.

Przedstawione powyżej literackie i filmowe historie to dobry wybór na listopadowe i grudniowe (ale nie tylko) wieczory.

W artykule wykorzystano informacje ze strony https://poczytam.pl/.