Czekolada, czekoladki, batony – unikać czy się delektować?

Czekolada, czekoladki, batony – unikać czy się delektować? Czekolada to jeden z najpopularniejszych przysmaków na świecie. Trudno się oprzeć tej przyjemnej słodyczy przełamanej nutką subtelnej goryczy oraz rozpływającej się w ustach konsystencji. Co sprawia, że przysmaki z kakao w roli głównej są tak lubiane? Dlaczego czekolada i batony cieszą się tak dużym zainteresowaniem?

Wyjątkowy smak kakao

Już od czasów starożytnych nasiona kakaowca właściwego były cenione w Ameryce Południowej i Środkowej – do tego stopnia, że nieraz służyły za środek płatniczy. To właśnie Aztekowie i Majowie przyrządzali z nich napój nazywany chocolatl, spożywany jedynie podczas szczególnych okazji. Kakao trafiło do Europy za sprawą Krzysztofa Kolumba, jednak próby przyrządzenia z niego smacznych napojów nie przynosiły pożądanych rezultatów. Dopiero w XIX wieku udało się odciągnąć z masy kakaowej nadmiar tłuszczu, co znacznie podniosło walory smakowe produktu. Prawdziwym przełomem w historii kakao było opracowanie na terenie Szwajcarii w 1876 roku procesu technologicznego, który umożliwiał wytwarzanie czekolady zbliżonej smakiem do tych, które znamy teraz.

Czekolada i jej właściwości

W obecnych czasach kakao i masło kakaowe są wykorzystywane nie tylko w cukiernictwie, ale także stanową ważny surowiec w kosmetyce, a nawet medycynie. Ziarna są źródłem nie tylko wielu witamin (A, C, E, B) oraz związków mineralnych, np. jak żelaza, wapnia, cynku czy magnezu, ale także zawierają sporo przeciwutleniaczy wspierających walkę organizmu z wolnymi rodnikami. Ponadto spożywanie gorzkiej czekolady o możliwie jak największym stężeniu kakao może nieznacznie obniżać ciśnienie krwi, a także działać pozytywnie na pamięć i koncentrację.

Różne rodzaje czekolady

W skład czekolady wchodzą nie tylko miazga i masło kakaowe, ale także inne dodatki wpływające na smak oraz kolor gotowego wyrobu. Ogólnie wśród różnych tabliczek tego przysmaku można wyodrębnić takie rodzaje jak czekolada gorzka, która zawiera co najmniej 70% kakao, deserowa, np. z dodatkiem korzystnie wpływającej na pracę mózgu lecytyny i mniejszej zawartości kakao, mleczna, biała oraz różowa – powstająca ze sproszkowanych nasion kakaowca rubinowego. Dodatkowo wszystkie rodzaje czekolad mogą zawierać smaczne dodatki, np. orzechy, liofilizowane owoce, przyprawy, karmel, a nawet kawałki ciasteczek czy jadalne płatki kwiatów.

Batony – sposób na szybką przekąskę

Batony to słodkie przekąski o niedużych rozmiarach, składające się najczęściej z kilku warstw lub nadzienia pokrytego czekoladą. Wśród licznych rodzajów batonów można również znaleźć takie przeznaczone dla diabetyków lub te o zwiększonej zawartości białka (proteinowe) albo energetyczne – dostarczające jednorazowo dużą dawkę węglowodanów niezbędną podczas uprawiania intensywnego sportu. Batony znacznie się od siebie różnią pod względem składu oraz zawartości cukru, a niektóre z nich – zwłaszcza owocowe lub zbożowe – mogą być doskonałą i smaczną przekąską pomiędzy większymi posiłkami.